
Na rynku dostępnych jest wiele kredytów hipotecznych, jak je porównać, aby wybrać ten najkorzystniejszy? Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru kredytu na mieszkanie i co składa się na całkowity koszt takiego zobowiązania? Sprawdź i świadomie wybierz ofertę najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb.
- Kredyt hipoteczny a wkład własny
- Raty równe czy malejące
- Oprocentowanie kredytu hipotecznego
- Prowizja i opłaty dodatkowe
Kredyt hipoteczny a wkład własny
Zacznijmy od tego, że żaden bank nie udzieli ci kredytu na mieszkanie bez odpowiedniego wkładu własnego. Aktualnie, kwota ta powinna wynosić 20% wartości nieruchomości. W związku z czym, planując zakup mieszkania za 300 000 złotych, będziesz musiał wcześniej dysponować kwotą w wysokości 60 000 złotych, co nie zawsze jest możliwe. Na szczęście niektóre banki oferują kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym, który wynosi zaledwie 10%. Dlatego jeśli nie posiadasz wymaganych 20%, porównaj wcześniej oferty dostępne na rynku i sprawdź, w którym banku będziesz mógł zapłacić mniej za wkład własny.
Raty równe czy malejące
Niezwykle ważny jest rodzaj rat kredytu hipotecznego, który będzie miał wpływ zarówno na twoją zdolność kredytową, jak i całkowity koszt zobowiązania. Rata równa okaże się dla ciebie korzystniejszym rozwiązaniem, jeśli nie posiadasz zbyt wysokiej zdolności kredytowej, ponieważ jest ona niższa w początkowym okresie spłaty. Jednak w ogólnym rozrachunku takie rozwiązanie okaże się nieco droższe. Z kolei raty malejące będą dobrym pomysłem, jeśli planujesz wcześniejszą spłatę zobowiązania. Są one tańszym rozwiązaniem, jednak wiążą się z wyższą ratą przez pierwsze lata spłaty kredytu hipotecznego.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego
W zamian za możliwość korzystania z pożyczonych pieniędzy zapłacisz bankowi odsetki. Jest to jeden z podstawowych kosztów kredytu hipotecznego, który zależy właśnie od oprocentowania. Na rynku dostępnych jest wiele kredytów hipotecznych, jednak większość z nich udzielana jest w polskich złotych i posiada zmienne oprocentowanie, które składa się ze stawki WIBOR i marży banku. Wysokość tej drugiej zależy od polityki stosowanej przez bank, dlatego przed wyborem kredytu hipotecznego, warto zwrócić uwagę na jego oprocentowanie.
Prowizja i opłaty dodatkowe
Innym istotnym czynnikiem, który w znaczącym stopniu przekłada się na całkowity koszt kredytu, jest prowizja, która może sięgać nawet kilku procent kwoty finansowania. Wybierając kredyt na mieszkanie, warto również zwrócić uwagę na opłaty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie kredytu, a także dodatkowe usługi połączone z zaciąganym zobowiązaniem. Wiele banków oferuje konta osobiste czy karty kredytowe do kredytu hipotecznego, które przekładają się na niższą marżę, jednak bardzo często koszt takich produktów jest wyższy niż obniżka, jaką w zamian oferuje bank.
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, dlatego decyzje o takim kredycie powinieneś podjąć w pełni świadomie. Przed wyborem konkretnej oferty dopytaj doradcę o jej warunki, a także sprawdź internetowe porównywarki i rankingi kredytów hipotecznych, aby mieć pewność, że wybrana oferta jest w pełni dostosowana do twoich potrzeb.