Kredyt hipoteczny – co to? Czym różni się od pożyczki hipotecznej?

Monety na blacie

Kredyt hipoteczny to popularny produkt finansowy zaciągany na zakup lub remont nieruchomości. Cieszy się on sporym zainteresowaniem, jednak nie każdy może go dostać. Jest jeszcze pożyczka hipoteczna, jednak ta znacząco różni się od kredytu. Co warto wiedzieć o kredycie i pożyczce hipotecznej?

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie o charakterze celowym. Co to oznacza? Że środki, które otrzymamy w ramach takiego kredytu, muszą zostać przeznaczone na określony cel. Jest nim zakup, remont lub modernizacja nieruchomości. Od innych kredytów odróżnia go zabezpieczenie w postaci hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Minimalny okres spłaty takiego zobowiązania wynosi 5 lat, maksymalny natomiast 35 lat. To, na jaki okres zostanie przyznany kredyt hipoteczny, zależy nie tylko od sytuacji finansowej wnioskodawcy, ale i od jego wieku.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Pożyczki hipoteczne to produkty bankowe, jak i pozabankowe. Od kredytów hipotecznych różni je przede wszystkim cel. Środki pozyskane z pożyczki mogą być przeznaczony na dowolny cel. Bywa, że banki jednak zastrzegają, by pieniądze nie zostały spożytkowane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Poza przeznaczeniem, różnicą między kredytem hipotecznym a pożyczką jest również kwota. W przypadku kredytów jest ona przeważnie wyższa, wiele jednak zależy od wartości nieruchomości.

Różnica zauważalna jest także w oprocentowaniu. Pożyczki hipoteczne są wyżej oprocentowane niż kredyty hipoteczne. W porównaniu jednak do innych produktów finansowych, np. kredytów gotówkowych, są one dosyć atrakcyjne.

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Proces wnioskowania i weryfikacji kredytobiorcy może być długotrwały. Banki muszą bowiem skrupulatnie ocenić zdolność kredytową, by upewnić się, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Ocena zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym jest bardzo ważna. Podzielić ją można na analizę ilościową i jakościową. Ta pierwsza koncentruje się na sprawdzeniu dochodów, stałych zobowiązań itp. Druga natomiast ocenia sytuację życiową i majątkową wnioskującego. Brane pod uwagę są takie czynniki jak: wiek, stan cywilny, wykształcenie, zajmowane stanowisko, staż pracy, liczba osób w gospodarstwie domowym, sytuacja mieszkaniowa itp. To pozwala bankom na ocenę, czy w domowym budżecie wnioskodawcy występuje nadwyżka finansowa, która będzie mogła pokryć comiesięczną ratę.

Jak porównywać kredyty hipoteczne?

Jeśli już podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, warto przeanalizować oferty różnych banków, bowiem mogą one między sobą się różnić pod względem wielu parametrów. Pomocne w tym są porównywarki kredytów hipotecznych, za pomocą których można sprawdzić oprocentowanie, RRSO, prowizję, wysokość raty i całkowitą kwotę do spłaty. Warto zaglądać również do rankingów kredytów hipotecznych, które przedstawiają aktualne oferty z banków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *