
Wielu młodych ludzi ubiega się o otrzymanie kredytu hipotecznego, jednak nie każdy może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Bank wydaje decyzję kredytową po dokładnej analizie wiarygodności swoich klientów. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na mieszkanie. Co zrobić, żeby bank udzielił nam kredytu hipotecznego?
- Jak dostać kredyt hipoteczny?
- Zdolność kredytowa
- Kredyt hipoteczny a umowa
- Wkład własny a kredyt na mieszkanie
Jak dostać kredyt hipoteczny?
Podstawowym warunkiem otrzymania kredytu na mieszkanie jest odpowiedni wiek wnioskodawcy i nie chodzi tu tylko o ten minimalny, który wynosi 18 lat. Wiele banków ustala dokładny limit wieku kredytobiorców. Najczęściej maksymalny wiek w chwili zakończenia spłaty kredytu nie może przekraczać 75-80 lat, jednak zdarza się, że limit ten wynosi 67 lat. Dlatego największe szanse na kredyt mają osoby młode, posiadające odpowiednią zdolność kredytową.
Zdolność kredytowa
A czym właściwie jest zdolność kredytowa? To najważniejszy czynnik, wpływający na ostateczną decyzję banku. Składa się na nią wspomniany już wiek kredytobiorcy, stan cywilny, wysokość zarobków oraz rodzaj zatrudnienia, a także historia kredytowa i miesięczne koszty utrzymania. Niektóre z tych elementów mają większy wpływ na zdolność, inne mniejszy. Na przykład wysokie zarobki nie zawsze gwarantują otrzymanie kredytu. Jeśli dostajemy wysokie miesięczne wynagrodzenie, jednak w przeszłości nie wywiązywaliśmy się ze spłat terminowo, bank może odmówić nam udzielenia kredytu.
W dobrej sytuacji nie będą również osoby, które nie posiadają żadnej historii kredytowej. Dlatego jeszcze przed podjęciem decyzji o kredycie, warto o nią zadbać i na przykład kupować niedrogie przedmioty na raty. Bank analizując naszą historię kredytową, nie widzi kwoty, na jaką zaciągaliśmy zobowiązania, a jedynie to, czy były one spłacane w terminie. Dlatego zakup laptopa, mikrofalówki czy ekspresu na raty, może okazać się pomocny w późniejszym ubieganiu się o kredyt hipoteczny.
Kredyt hipoteczny a umowa
Jak już wspomnieliśmy, na decyzję kredytową ma wpływ również rodzaj naszego zatrudnienia. W najlepszej sytuacji są osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak nie oznacza to, że jeśli posiadamy umowę cywilnoprawną, to nie mamy szansy na kredyt. Banki zazwyczaj akceptują różne źródła dochodu, również kontrakt menadżerski czy przychody osiągane w ramach własnej działalności gospodarczej. Jednak w przypadku takich źródeł dochodu, często będziemy musieli spełnić dodatkowe warunki, na przykład prowadzić działalność gospodarczą minimum przez ostatnie 1,5 roku.
Wkład własny a kredyt na mieszkanie
Kolejny istotnym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie wkładu własnego. Obecnie wynosi on 20% wartości nieruchomości. Jednak wiele banków oferuje kredyt hipoteczny z niskim wkładem, gdzie wystarczy, że zgromadzimy jedynie 10%. Bardzo często warunkiem otrzymania kredytu na mieszkanie z niskim wkładem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami.