
Kredyty gotówkowe i pożyczki są dziś na tyle łatwo dostępne, że łatwo stracić nad nimi kontrolę. Coraz częściej dochodzi też do kradzieży tożsamości i zaciągania kredytów na skradziony dowód. Najczęściej właściciel dokumentów dowiaduje się o zobowiązaniu w momencie, kiedy dostaje list z ponagleniem. Jak więc sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt i jak się przed tym bronić?
Co robić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt?
Przeważnie dowiadujemy się o tym, że ktoś wziął na nas kredyt, gdy otrzymujemy wezwanie do zapłaty. Kluczowe w tym momencie jest odpowiedzenie sobie, jak złodziej pozyskał nasze dane, by zaciągnąć kredyt. Możliwości jest kilka. Jeśli w ciągu ostatnich miesięcy zgubiliśmy dowód osobisty, odpowiedź jest prosta. Ktoś wziął kredyt na nasz zgubiony dokument. Wówczas należy zgłosić się na policję lub złożyć zawiadomienie o popełnieniu oszustwa kredytowego. Należy też napisać odwołanie do instytucji finansowej, w której został wzięty kredyt na nasze dane z wyjaśnieniem całej sytuacji.
Złodziej może też wziąć kredyt na podrobiony dowód. Do takiej sytuacji może dojść, jak gdzieś dokument zostanie skserowany lub zeskanowany. Gdy więc doszło do zaciągnięcia kredytu bez naszej wiedzy, warto zwrócić się do banku lub firmy pożyczkowej o udostępnienie umowy. Należy też pobrać historię konta osobistego, że nie wpłynęła na nie taka kwota. Warto wykazać również, że przelew weryfikacyjny był wykonany z zupełnie innego rachunku. Trzeba też złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w prokuraturze.
Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?
Kiedy mamy podejrzenie, że ktoś mógł wziąć na nas kredyt, należy sprawdzić historię kredytową w BIK. Jest to instytucja, która gromadzi i przechowuje dane o zobowiązaniach zaciąganych w bankach i nie tylko. Aby zobaczyć, czy na nasze dane nie ma żadnego kredytu, należy wejść na stronę internetową BIK i pobrać swoje dane. Jednorazowy pakiet próbny na 60 dni kosztuje zaledwie 1,23 zł. Chcąc stale monitorować historię kredytową, można zdecydować się na pakiet pełny, który jest dodatkowo płatny. Wówczas przez rok będziemy otrzymywać informacje np. naszej historii kredytowej.
Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?
Oczywiście należy pilnować dokumentów i unikać sytuacji, kiedy ktoś chce, żebyśmy zeskanowali lub skserowali swój dowód. Nie powinno się również zostawiać dokumentów „pod zastaw”, na przykład wypożyczając sprzęt do sportów wodnych. Jeżeli jednak doszło do kradzieży dowodu osobistego, trzeba natychmiast zastrzec dowód w banku. Można to zrobić online, w oddziale banku lub dzwoniąc na infolinię. Możliwe jest również zastrzeżenie dokumentu na stronie BIK, jeśli mamy tam konto.
Wracając do BIK, korzystając z serwisu tej instytucji, warto mieć dostęp do powiadomień. Wówczas od razu po tym, jak ktoś zaciągnął na nas kredyt, zostaniemy o tym poinformowani i będziemy mogli natychmiast działać. Możliwe jest również założenie konta w Krajowym Rejestrze Długów. Jeśli ktoś weźmie chwilówkę na nasze dane, będziemy mogli szybko zareagować.