
Jako że bazy danych dłużników BIK gromadzą informacje o wszystkich zobowiązaniach, tym samym banki i inne instytucje finansowe mają dostęp zarówno do wpisów pozytywnych, jak i negatywnych klientów. Jeżeli w przeszłości miało się problem ze spłatą zadłużenia, wszystko to zostanie skrupulatnie odnotowane, a my możemy stracić szansę na kredyt lub pożyczkę. Jak można poprawić historię kredytową w BIK?
Czym jest BIK?
BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej, którego podstawowym zadaniem jest gromadzenie informacji o wszystkich klientach i ich zobowiązaniach. W ten sposób banki i firmy pozabankowe mogą zweryfikować, czy kredytobiorca jest wiarygodny i rzetelny. To istotny wyznacznik naszej zdolności kredytowej i wbrew temu, co wielu sądzi, bazy BIK mogą wpłynąć na decyzję kredytową zarówno negatywnie, jak i pozytywnie.
Jeżeli w przeszłości braliśmy kredyty i pożyczki i spłacaliśmy wszystko terminowo, wówczas zostanie to odnotowane i będzie dla nas korzystne przy kolejnym ubieganiu się o zobowiązanie finansowe. Przeciwna sytuacja, czyli problemy ze spłatą mogą z kolei pokrzyżować nam plany, względem uzyskania potrzebnych funduszy.
Gdy więc planujemy zaciągnięcie kolejnego kredytu lub pożyczki, warto w pierwszej kolejności zapoznać się ze swoją historią kredytową, a następnie podjąć odpowiednie kroki, by poprawić swoją sytuację. Jak najbardziej jest to możliwe, choć wymaga czasu.
Jak sprawdzić BIK?
Zarówno banki, firmy pozabankowe, jak i każdy klient mają możliwość sprawdzenia bazę danych BIK i ściągnięcia z niego raportu odnośnie historii kredytowej. W tym przypadku konieczne będzie wejście na stronę tej instytucji i zarejestrowanie się. Na podstawie przedstawionych danych, zostanie wysłany nam raport, w którym będą uwzględnione wszystkie informacje o nas i naszych działaniach finansowych.
To istotne, ponieważ pozwala też na w miarę szybką reakcję i ewentualne zgłoszenie zmian do systemu, na przykład, gdy widnieje tam informacja o niespłaconym kredycie lub pożyczce, które w rzeczywistości już dawno mamy uregulowane.
Poprawa historii kredytowej – ureguluj wszystkie zaległości
Jeżeli na karku mamy niespłacone kredyty i pożyczki, wypadałoby w pierwszej kolejności zająć się najpierw nimi. Najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze uregulowanie zaległości i spłatę wszystkiego do zera – dotyczy to zresztą tak samo aktualnie posiadanych zobowiązań, jak i tych, z którymi mamy zaległości. Warto też pozbyć się innych produktów finansowych, jak karty kredytowe, otwarte limity kredytowe na koncie i wiele innych. W ten sposób możliwe jest pozbycie się negatywnych wpisów, które obniżają nasz scoring.
Jak budować pozytywną historię kredytową?
Pozytywna historia kredytowa, to dobre wpisy w BIK. Gdy jeszcze miesiącami czy latami zbierało się negatywne wpisy, odbudowa trwa jeszcze dłużej. Istotne jest, by w ogóle jakieś informacje były w bazie, ponieważ brak historii w BIK, wcale nie oznacza, że nasza sytuacja będzie lepsza – wręcz przeciwnie, dla banku czy firmy pozabankowej będzie się klientem niepewnym.
Czy można usunąć historię w BIK?
Nie da się tak po prostu usunąć danych zawartych w bazie BIK. Aby to zrobić, muszą zaistnieć szczególne przesłanki. Zalicza się do nich między innymi odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych o spłaconym terminowo kredycie, wówczas gdy minęło 5 lat o spłaty problematycznego zobowiązania, które się już spłaciło oraz gdy w raporcie są zawarte błędne lub nieaktualne informacje.
U nas doradca kredytowy zaproponował, by zamknąć karty kredytowe, spłacić wcześniej wszystkie zobowiązania. Oczywiście poszliśmy również po podwyżki. To wystarczyło, by poprawić naszą sytuację, w tym scoring BIK.
Szkoda, że nie ma jakiś ekspresowych sposobów na poprawę BIK, bo dla wielu osób spłata wszystkich zobowiązań jest praktycznie niemożliwa, zwłaszcza teraz, gdy stopy procentowe mkną w górę jak szalone.