Jak kupić mieszkanie na kredyt?

Dachy domów

Zakup mieszkania na kredyt to duże wyzwanie dla każdego, dlatego tak istotne jest, by odpowiednio się do tego przygotować i wiedzieć, jak wygląda to krok po kroku. Przy tym należy też pamiętać, że kredyt ten będzie nam towarzyszył przez najbliższe kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, trzeba więc podejść do tematu w sposób rozsądny i na miarę naszych możliwości. Jak kupuje się mieszkanie na kredyt?

Jak kupić mieszkanie, od czego zacząć?

Zanim udamy się do banku z wnioskiem o kredyt na zakup mieszkania, wcześniej należy uwzględnić kilka istotnych kwestii. Po pierwsze trzeba znaleźć taką nieruchomość, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Po drugie, znając jej cenę, konieczne będzie wzięcie pod uwagę zarówno posiadanych przez nas oszczędności potrzebnych do wkładu własnego, jak i naszą zdolność kredytową. Musimy oszacować, na jaki kredyt nas stać i jak bardzo jesteśmy w stanie obciążyć nasz domowy budżet. Po trzecie istotne będzie także, jaka to nieruchomość: z rynku pierwotnego czy wtórnego – w obu przypadkach będą potrzebne nieco inne dokumenty.

Jak przygotować się do kupna mieszkania na kredyt?

Gdy znajdziemy już odpowiednią nieruchomość, będzie nas czekać sporo formalności. Zanim pójdziemy do banku, należy zebrać całą potrzebną dokumentację, która musi zostać dołączona do wniosku. Chodzi tutaj nie tylko o zaświadczenie o zarobkach czy dowód osobisty, ale i wszystkie dokumenty związane z mieszkaniem: umowy przedwstępnej/deweloperskiej, akty notarialnego, potwierdzenia wpisu do hipoteki i księgi wieczystej (trzeba zgłosić się do sądu), a także, potwierdzenie o braku zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej, wycenę, promesa bankowa oraz potwierdzenie wkładu własnego. Pamiętaj – zgodnie z przepisami, konieczne jest posiadanie co najmniej 20% wartości nieruchomości!

Dobrze jest także przed zakupem dokładnie zapoznać się ze stanem prawnym wybranej nieruchomości, szczególnie gdy jest ona z rynku wtórnego.

Dom i klucze

Jak znaleźć kredyt na zakup mieszkania?

Ofert kredytów mieszkaniowych zdecydowanie na polskim rynku finansowym nie brakuje. Każdy bank ma swoje propozycje, które mogą między sobą różnić się szczegółami. Warunki przyznania kredytów mogą być inne i najczęściej dobierane są indywidualnie pod możliwości klienta. Warto jednak wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami, korzystając przy tym z porównywarek kredytów mieszkaniowych i hipotecznych, aby, jak wygląda sytuacja.

Dobrze jest też wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową i możliwości finansowe, a w takich obliczeniach mogą pomóc także kalkulatory kredytowe. Idąc do banku, warto mniej więcej orientować się w temacie, by móc tym samym lepiej poprowadzić negocjacje.

Kredyt na mieszkanie a inne opłaty

Jeżeli nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, należy pamiętać o tym, że to jeszcze nie koniec formalności i wydatków. Dostaniemy pieniądze na zakup, ale musimy dodatkowo doliczyć do tego podatek od zakupu nieruchomości (2% ceny rynkowej), taksę notarialną, opłaty za odpisy aktu notarialnego i opłaty sądowe za wnioski o wpis do Księgi Wieczystej. Dodatkowo dolicza się do tego podatek od ustanowienia hipoteki, a także należy złożyć deklarację o zapłaconym podatku.

Formalności jest, jak widać wiele, tak jak i opłat, dlatego chcąc wziąć kredyt na mieszkanie, trzeba też dodatkowo doliczyć do tego inne koszty, które będą do zapłacenia – zazwyczaj są one jednorazowe i trzeba to zrobić z własnej kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *