Jak działa wirtualna karta kredytowa?

kobieta z kartą kredytową w dłoni

Dzisiaj większość z nas stawia na zakupy online i wybiera płatności bezgotówkowe. Pojawiają się więc nowe możliwości. Jedną z nich jest wirtualna karta kredytowa. Co to takiego? Jak działa? Wyjaśniamy!

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest kartą płatniczą, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego, a więc płaci się za zakupy pieniędzmi banku. Ma ona swój własny rachunek kredytowy. Właśnie dlatego kartę kredytową można założyć w banku, w którym ma się już otwarte koto bankowe, ale nie trzeba. To sprawia, że dobrze jest przeglądać oferty różnych instytucji, tak, by znaleźć najkorzystniejszą z nich. Aby zaoszczędzić na czasie, karty kredytowe warto porównywać w rankingu, np. na zgarnijpremie.pl, gdzie znajdują się oferty najpopularniejszych banków. Karta kredytowa, choć korzysta się z niej jak z karty debetowej, różni się tym, że ma wypukłe cyfry. To, co ważne – na jej podstawie utworzono wirtualną kartę kredytową.

Karta wirtualna – co to?

Zarówno karta debetowa, a więc wydawana do każdego konta bankowego, by umożliwić pobieranie pieniędzy z bankomatów i płatności bezgotówkowych, jak i karta kredytowa, o którą się wnioskuje dodatkowo w ramach zaciągania kredytu, mają postać fizyczną. Posługujemy się nimi w sklepach stacjonarnych, ale i płacimy online, spisując dane, jakie się na nich znajdują.

Dzisiaj coraz rzadziej jednak nie tylko rezygnujemy z posługiwania się gotówką, ale i z płacenia fizyczną kartą płatniczą. To dla nas znacznie większa wygoda. Jednak by móc się nią cieszyć, musimy niejako zamienić swoje smartfony w portfele. Możliwe jest to dzięki wbudowanemu w większość telefonów komórkowych modułowi NFC. Dzięki niemu po zainstalowaniu w smartfonie aplikacji Google Pay lub Apple Pay można płacić z wykorzystaniem telefonu. Co więcej, posiadając smartwatch, można dodatkowo nie nosić ze sobą nawet smartfona – wystarczy zegarek na ręce. Aby jednak to wszystko było możliwe, konieczne jest posiadanie wirtualnej karty płatniczej. Jakie są jej rodzaje?

Rodzaje wirtualnych kart płatniczych

Wirtualne karty płatnicze wydawane są nie tylko przez banki, ale również fintechy (Revolut, Twisto, Curve). Oferta jest bardzo bogata. Da się z powodzeniem znaleźć coś, co będzie spełniało oczekiwania. A co jest do wyboru? Wyróżnia się wirtualne karty:

  • debetowe – umożliwiają dostęp do środków dostępnych na rachunku bankowym,
  • prepaid – aby można było z nich skorzystać, trzeba najpierw je „doładować”, nie da się wydać więcej, niż się na nich znajduje,
  • kredytowe – pozwalają na korzystanie ze środków przyznanych przez bank jako limit kredytowy, po ich wykorzystaniu należy go spłacić w określonym terminie.

Jak korzystać z karty wirtualnej?

Choć karty wirtualnej nie da się włożyć do portfela, to jest w pełni funkcjonalna. W związku z tym, że widnieją na niej najważniejsze informacje, jak numer karty, data ważności i kod CVV/CVC, z powodzeniem można z niej korzystać do opłacania zakupów online. W zasadzie głównie po to powstały karty wirtualne, by móc dokonywać w sklepach stacjonarnych płatności smartfonem lub smartwatchem, a w internecie przy pomocy danych z wirtualnej karty. To, co ważne, to fakt, że z kartą kredytową trzeba być ostrożnym. Warto ustawiać dzienne limity, a nawet – limity na specjalne transakcje.

Dlaczego warto korzystać z karty wirtualnej?

Dla wielu osób karta wirtualna – tak kredytowa, jak i każda inna – to nowość. Nie słyszeli wcześniej o takim rozwiązaniu i nieufnie do tego podchodzą. Tymczasem okazuje się, że jeśli się często dokonuje płatności przez Internet, to warto o nim pomyśleć. Dlaczego?

Przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo. Dzisiaj coraz częściej padamy ofiarami cyberprzestępców. Wielu z nich szuka sposobów, by zdobyć dane do kart kredytowych wydanych przez banki, by skorzystać ze środków przyznanych w ramach limitu. Da się tego uniknąć, stawiając na wirtualną kartę kredytową. To bezpieczniejszy system płacenia.

Karta wirtualna to must have dla wszystkich osób, które lubią zakupy online i płatności internetowe za usługi. Znacznie wygodniej się z niej korzysta, szybko i na własnych zasadach. Najlepiej tak, by bezobsługowo regulować należności, ale z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.

5 komentarze dla “Jak działa wirtualna karta kredytowa?

  1. Nigdy o czymś takim nie słyszałam, będę musiała podejść do mojego banku podpytać o szczegóły, bo brzmi jak bardzo wygodne rozwiązanie.

  2. Muszę pomyśleć o takiej karcie. Bardzo dużo kupuję online i w sumie podaję numer mojej karty. Lepiej będzie przestawić się na bezpieczniejsze rozwiązanie.

  3. Ja korzystam odkąd raz zdarzyło mi się zgubić fizyczną kartę, z wirtualną czuję się dużo bezpieczniejsza jak coś zamawiać

  4. Ja mam wirtualną kartę, ale nie kredytową tylko taką zwykłą płatniczą. Fajnie, że wprowadzaja teraz tyle rozwiązań bez plastiku 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *